Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
gorzkakawa

Brud Na Dworcu. Gdzie Jest Gospodarz?

3 posty w tym temacie

Doczekaliśmy się. Dworzec jest naprawdę piękny. Zaryzykuję twierdzenie, że jest to jedyne ładne miejsce w publicznej przestrzeni w Rumi. Pewnie dlatego, że niewiele jest innych publicznych miejsc. Doczekałam też estetycznego stojaka dla mojego roweru. Nie będę się czepiać dysonansu pomiędzy tunelem i peronem, a budynkiem. Miejmy nadzieję, że PKP zainwestuje w porządny remont.

Od ponad 20 lat nie mogę zaakceptować faktu, że Rumia jest miastem wyjątkowo brudnym. Pewnie jest wiele powodów, w skrócie: zachwiana proporcja pomiędzy śmiecącymi a sprzątającymi. Na dworcu jestem codziennie i za każdym razem mam nadzieję, ze ktoś UMYŁ podłogi, pozamiatał smieci, pozbierał papiery i butelki. I zupełnie nie rozumiem na czym polega problem. Kto jest gospodarzem dworca? Miasto, PKP czy może jeszcze ktoś inny?

Ps. Czekam na pierwsze grafiti. Na razie tylko są okopane kafle.

Może to nie chodzi o zachwianie proporcji, bo brudzących zawsze będzie więcej. Ale na pewno władze miejskie powinny więcej uwagi (czyt. pieniędzy) kierować na czystość w mieście. Ja rozumiem, że miasto jest sprzątane, ale jeżeli efektu nie widać, to znaczy że za mało. Albo ktoś powinien za to personalnie odpowiadać, to wtedy oceniany byłby efekt, a nie tylko działanie. Widocznie Rumia jest na tyle specyficzna, że nie można tu przyjmować standardowych procedur na sprzątanie. Tylko trzeba sprzątać więcej i więcej. Tak, żeby ci co brudzą poczuli się głupio rzucając pustą puszkę na wysprzątany chodnik. Bo teraz to nic nie czują tylko bezmyślnie dorzucają kolejną pustą puszkę na stos już leżących.

Niestety najbardziej eksponowane są w Rumi te niezbyt ładne okolice - taki los ulicówek bez zdefiniowanego centrum. Na szczęście teraz już nie straszy dworzec, bo jest piękny i nowy - chwała za to! Ale jeżeli na nowiutkim dworcu już jest problem z czystością, to to nie świadczy dobrze o zarządzających nim. To smutne, ale pewno tego wyglądu nowości nie starczy na długo.

Ale są w Rumi przecież piękne miejsca o które się dba, tylko że takie pochowane wśród zabudowy - wręcz powciskane w jakieś niedostępne kąty, że nie są w stanie "odczarować" tego złego ogólnego wrażenia jakie oddaje nam miasto. A ogólne wrażenie jest niestety wszechwładnego badziewia. A już jak ktoś tylko przejeżdża przez Rumię ul. Sobieskiego, to w ogóle nie czuje się jakby jechał przez miasto.

Potwierdzam fakt że, w Rumi jest sporo zaniedbanych miejsc i to nie na uboczu a w centrum miasta okolice rzeczki na ul dąbrowskiego przy dawnym samie (pub Red) to katastrofa, okolice liceum na starowiejskiej to samo. Raz w tygodniu zbierane są śmieci z trawników i to nie wszędzie a co do chodników to mam wrażenie, że się ich nie zamiata a jedynie na wiosnę jest akcja sprzątania. Są miejsca gdzie jeszcze zalega piach po zimie np na ulicy sabata w okolicy szkoły. Jeśli rosną lub sadzone są drzewa przy ulicy to wydaje się że trzeba o takie miejsca bardziej dbać bo w zależności od gatunku drzew zawsze się z nich coś będzie sypało w większym lub mniejszym stopniu.  Naprawdę słabo to wygląda.

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0