Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Rumianin

Nieprzyjemne zapachy w Rumi

360 postów w tym temacie

Jestem mieszkańcem Rumi i mam nieszczęście mieszkać parę kilometrów od oczyszczalni ścieków Dębogórze. Codzienne okropne smrody uniemożliwiają otwieranie okien i przebywanie na zewnątrz domu. Proszę o informacje gdzie i w jaki sposób mogę zgłosić ten fakt aby odpowiednie instytucje pomogły mi i moim sąsiadom normalnie mieszkać i oddychać czystym powietrzem.

Nie dziwie się Rumianinowi... Ja czasem czuję te zapach nieco dalej od oczyszczalini... chociażby w Janowie a nawet czasem w Starej Rumi!!! Co dopiero mają powiedzieć Ci ludzie którzy tam mieszkają! Współczuję Wam bardzo...

i teraz trzeba bedzie przenieść oczyszczalnie :) BTW. powinni nagrzewac powietrze tak by unosiło sie do górnych warstw atmosfery, szczególnie w dniach takich jak te ostatnio, gdy nie ma wiatru a wilgotnosc powietrza jest zbyt duza na jego szybkie ruchy, bo przypusczam ze własnie w takie dni to jest najbardziej odczuwalne??? ...i chyba to nie mozliwie z technicznego punktu widzenia, chociaz nigdy nic nie wiadomo :)

Szanowny Panie Modernizacja oczyszczalni w Dębogórzu przewidziana jest na lata 2006-2007 i Pewik otrzymał na to fundusze z ISPA. Dopiero wtedy pozbędziemy się ostatecznie tych zapaszków. E.R-K

Czyli modernizacja zakończy się pewnie jakoś w 2010... Od tego roku bedzie można spokojnie oddychać...

Jestem bardzo mile zdziwiony tak szybką odpowiedzią ze stony pani Rogali-Kończak i także ucieszony, że problem ten jest już w planach do rozwiązania. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie jak to piszę ŚMIERDZI jak .... - bardzo mocno. Chciałbym zwrócić uwagę na to że te zapachy najcześciej wystepują z Soboty na Niedzielę kiedy wiekszość instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska jest nieczynna. Zastanawiam się czy nie są to działania zaplanowane. Możę parę kontroli nad prawidłowością działania tej instytucji i technologii stosowanej przez oczyszczalnię pomogło by aby stosowano odpowiednie środki chemiczno-bakteryjne do uniknięcia fermentacji zapachowej. Dalsza uwaga dotyczy braku zalesienia w strefie ochronnej oczyszczalni. Czyż nie czas już pomyśleć o tym teraz. Drzewa wolno rosną. Bariera leśna zapobiegałaby rozprzestrzenianiu się porannej i wieczornej mgły znad oczyszcalni a proszę mi wierzyć, że taka mgła to dopiero ma zapach. Rumianin

Mieszkam bardzo blisko Oczyszczalni i o zapachach moge napisac duzo. Racja jest to ze najczesciej smierdzi w wikendy, albo w srodku nocy. Juz dawno odzwyczailem sie spac z otwartym oknem. Gdy jest odpowiedni wiatr lub gdy wiatru nie ma to w calym Debogorzu Wyb. i czesci Rumi smierdzi niemilosiernie. Kiedys robiono na terenie Deb.Wyb. badania na temat uciazliwosci i nie stwierdzono zadnych !!!!!!!!!! Zadnego halasu, zadnego zanieczyszczenie powietrza i zadnego SMRODU !!!! Co do zalesienia terenu wookolo Oczyszczalni, to najpierw trzeba wysiedlic ludzi. pare lat temu juz czesc osob wykupiono, a teren zalesionio. Reszta czeka. Byly na to pieniadze ale przedluzala sie sprawa ustalenia odpowieniej strefy do wysiedlenia i przez ten czas kasa przepadla. Moi rodzice mieli juz wycieniony dom z dzialka i czekali tylko na decyzje, a tu lipa. Sprawa wysiedlen i zalesionej strefy ochronnej ciagnie sie od poczatku istnienia oczyszczalni - kilkadziesiat lat ? Duzo moglbym w tym temacie pisac, krotko: Cala sprawa smierdzi !!

Zauważyłem że ten temat jest bardzo często otwierany ale niestety z małą ilością komentarzy. Trudno mi uwierzyć że nikogo to nie dotyczy. Prosiłbym o większe zaangażowanie gdyż tylko w ten sposób można pokazać na tym forum jak ważna dla nas jest ta sprawa. Dziękuję pani Rogali-Kończak za szybką reakcję, ale myślę że to nie wyjaśnia wszystkiego. Nadal uważam, że problem jest po stronie oczyszczalni i braku kompetencji jego obsługi lub oszczędnosci uzyskiwanych naszym kosztem. Sama obietnica modernizacji to nie znaczy że mamy nie oddychać do tego czasu. Obawiam się, że to może być zbyt trudne.

chcesz komentarza to prosze bardzo ;-) mieszkam coprawda dosc daleko od oczyszczalni ale w jej okolicach (debogorze wyb.) bywam dosc czesto. oczyszczalnia jest dobrze zlokalizowana bo najczesciej wieje z zachodu wiec smrody z oczyczszalni kieruja sie w strone lasu. jakos nie nie moge napisac ze smierdzi, a powonienie mam jeszcze dobre.

a owszem. mieszkam w Starej Rumi, i czasem mam ochotę spinacz na nos założyć. Horror! Na szczęście, dla mnie, po jakiejś godzince takiej sesji już zapaszków nie ma. Smrodu żeby się żyć nie chciało nie ma, jakoś za baaardzo uciążliwe tego nie uważam. Aczkolwiek dużo lepiej by się żyło w pachnącej fiołkami Rumi...

Moze sa miedzy wami spece od ekologii i chemii? Wpajal mi kiedys jeden biolog informacje o bioindykatorach.Mysle, ze jesli ktos sie zna w tej dziedzinie to mozna sprawdzic za pomoca takich bioczujnikow skad tak naprawde pochodzi ten smrod.Od niedawna mieszkam w Starej Rumi (okolice Kazimierskiej) i faktycznie czasem nie mozna otworzyc okna.Na poczatku moje podejrzenia kierowaly sie w strone pol i nawozow naturalnych bo takie smierdza podobno najbardziej.Ale przeciez rolnicy nie pracuja tylko w weekendy wieczorami?(wtedy jest mega smrod).Moze ktos w tej okolicy ma przecieki szamba.A moze po prostu powodow smrodow jest kilka. Dlatego jestem za znalezieniem przyczyn smrodu nawet w czynie spolecznym- to takie modne w naszym miescie. pozdrawiam

E.Rogala-Kończak Napisał: ------------------------------------------------------- > Szanowny Panie > Modernizacja oczyszczalni w Dębogórzu przewidziana > jest na lata 2006-2007 i Pewik otrzymał na to > fundusze z ISPA. Dopiero wtedy pozbędziemy się > ostatecznie tych zapaszków. > E.R-K Tylko pozazdrościć, szkoda ze nic nie da się zrobić w kominami, które niedługo dadzą nowy popis swoich możliwości.

Lesniakov Napisał: ------------------------------------------------------- > Czyli modernizacja zakończy się pewnie jakoś w > 2010... Od tego roku bedzie można spokojnie > oddychać... > > Lesniakov Nie do końca, bo zadymienie pozostanie :-(

właśnie otworzyłem okno, sztynksior taki ze w oczy szczypie, no i ciemno ale to już chyba nowa świecka tradycja

witam w przeciwienstwie do mieszkanca730,milki oraz komentatora mieszkam w tej okolicy i wasze komentarze sa troche nie na miejscu - zwlaszcza z sadzeniem fiolkow - jak nie wiecie o co chodzi to poprostu lepiej sobie darujcie a jak chcecie sie dowiedziec to polecam spacerek sobotnim wieczorem - okolica bezpieczna tylko 'swieze' powietrze moze troszke zamroczyc pozdraviam

Skakun, ale przeciez mi nie chodzi o to, ze ten zapach jest piekny:] Mi chodzi o to, zeza dotknieciem czarodziejskiej rozdzki nie zniknie, a z postow czesci uzytkownikow mozna wywnioskowac, iz oczekuja natychmiastowego cudu, ktorym mialoby byc znikniecie tych zapachow w przeciagu jednego dnia, a to jak chyba sam przyznasz malo realne:]

nikt sie tu cudow nie spodziewa tak jest juz wiele lat ale nadzieje mamy ze sie to poprawi mozliwie jak najszybciej i nie poprawia tego posty z usmieszkiem;]

Parę dni tem na adres mailowy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku wysłałem podanie dotyczące uciążliwej działalności oczyszczalni ścieków Debogórze. Ku mojemu zdziwieniu otrzymałem Postanowienie (normalną pocztą) w którym stwierdzono że oni nie są własciwym organem do rozpatrzenia podania i że skierowali je zgodnie z właściwością do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku. W uzasadnieniu dużo paragrafów itp. Czyli już wiem gdzie można złożyć skargę. Podaję adres: Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Gdańsku Trakt Św. Wojciecha 293 80-001 Gdańsk Lipce Chyba ,że oni też odbiją piłeczkę. Jak tylko coś od nich dostanę to zaraz napiszę

Myślę, że problemu nie należy bagatelizować. Ja też mieszkam w pobliżu oczyszczalni. Problem jest, a niestety człowiek musi oddychać (co zrobić). Sprawa ciągnie się już kilka lat. Czekam na informacje co robić, aby nie było tego smordu.

watpie czy kiedykolwiek da sie wyeliminowac zapachy przy oczyszczalni sciekow. poziom wrazliwosci poszczegolnych osob jest rozny. wciagu ostatnich tygodni 2 razy dziennie przejezdzalam na rowerze przez debogorze wyb. i smrodu nie czulem ani razu. czy to jest miarodajne? pewnie nie ale jakos nie moge uwierzyc w ta uciazliwosc. faktem jest ze czasami gdy przejezdzam ulica dluga to da sie poczuc zapaszek ale jego zrodla szukalbym w kanale odprowadzajacym "oczyszczona" wode a nie w oczyszczalni.

Tak jak wczesniej napisales, to czy smierdzi zalezy od kierunku wiatru, w Polsce najczesciej wieje wiatr zachodni i polnocny, wiec wszystko leci do lasu. Druga sprawa jest wypuszczanie "smrodow", najczesciej oprozniaja zbiorniki z "smierdzacym gazem" w nocy albo w wikend. Kto mieszka blizej moze przypatrzyc sie duzemu zbirnikowi przy lesie, ktory to podnosi sie, to opada gdy gaz jest wypuszczany. Polecam spacer po lesie zachodniej strony oczyszczalni, w niekorzystnym dniu.

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0